Kosova'yı Türkçe Okuyun

Almanya, Batı Balkanlardan Kalifiyeli Eleman Alacak

Almanya, Batı Balkanlardan Kalifiyeli Eleman Alacak
19 August 2019 - 23:26

Almanya İçişleri Bakanlığı Sekreteri Stefan Mayer, Almanya’da yürürlüğe girecek yeni yasa ile ilgili ve Balkan ülkeleri vatandaşlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Meyer: “Yeni yasanın odak noktasını AB ülkelerinden olmayan kişiler, kalifiyeli elemanları oluşturuyor” dedi.

Mayer’e göre birçok alanda uzman sıkıntısı yaşanıyor. Bu yüzden de diğer ülke vatandaşlarının Almanya’ya yerleşmesine izin verilecek. Meyer: “Yalnızca çalışmak için değil, mesleki eğitim almak için gelenler de mevcut. Bu yasanın özelliği ilk defa uzman yani vasıflı işçi sözüne yer vermesidir” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemlerde çalışmaya yönelik kanunlarda Almanya vatandaşları veya diğer AB ülkeleri vatandaşlarına yönelik değişiklikler yapılmayacak.

Meyer yaptığı açıklamada Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarının bir şekilde ayrıcalıklı olduklarını dile getirdi. İki ülkede de yerleşme gerekçelerini tamamlayıp yerine getiren kişiler istedikleri alanları seçebilecekler.

Yeni kanuna göre göçmenlik şartlarını yerine getirmeyen kişiler, her zaman Batı Balkanlar’ın kuralları temelinde Almanya’ya yerleşme şansına sahip olabilecekler.

“Tüm alanların kalabalıklaşacağını söyleyemem çünkü yeni yasa yalnızca vasıflı işçilere yönelik olacaktır” diyen Mayer şunları kaydetti: “Bununla birlikte, Almanya’daki Batı Balkan vatandaşlarının istihdamı ile çok sayıda yarı vasıflı, vasıfsız ve yaşlı işçilerin geldiğini belirtmek isterim.  Almanya’nın bu işçilerin emekliliği ile ilgili ek yüklerle karşı karşıya kalabileceğinden endişe duyuyoruz”. /YeniBalkan

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.