Kosova'yı Türkçe Okuyun

“Arnavutça Eğitim Kursu Çok Değerli Eğitmenler Tarafından Düzenlenecek”

“Arnavutça Eğitim Kursu Çok Değerli Eğitmenler Tarafından Düzenlenecek”
30 December 2018 - 22:04

Geçtiğimiz günlerde KDTP Prizren Şubesi gençlere yönelik hazırladıkları Kişisel Gelişim ve Eğitim Projesi’nin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Bizler de Kosovalı Haber Sitesi olarak, sizler için proje ile ilgili Prizren Belediyesi Ekonomi ve Finans Müdürü sn. Ertan Simitçi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz günlerde Prizren Belediyesi KDTP temsilcilerinin girişimleriyle hazırlanan gençlere yönelik kişisel gelişim ve eğitim projesinin tanıtım toplantısını gerçekleştirdiniz. Öncelikle böyle bir projeyi hazırlama nedeninizi bizlerle paylaşır mısınız ?

Bildiğiniz üzere Prizren’de yaşayan Türk gençlerinin başta ailelerine, ülkemize ve çevresine faydalı birey olmaları, iş ve sosyal hayatlarında hazır ve deneyimli olmaları , hayatın akışındaki değişimlere ve yeniliklere ayak uydurması gerektiğini düşündük. Farklı alanlarda mezun olmuş bir sürü gencimiz bulunmaktadır. Çoğu Türkiye mezunu. Uzun yıllar ülke dışında yaşadıkları için de, doğal olarak birçok konuda adaptasyon sorunu yaşamaktalar. Diğer yandan Prizren Üniversitesinden mezun olmuş cok kaliteli bir nesil bulunmaktadır. İşte Kişisel Gelişim ve Eğitim Projesinin amacı da, tüm mezunlarımızın ve aktif eğitime devam eden 15 yaş ve üzeri gençlerimizin kendi alanlarında ve toplumda daha başarılı olmaları ve faydalı birer birey olmalarıdır.

Prizren’de yaşayan Türk gençlerine yönelik hazırlanan kişisel gelişim ve eğitim projesi hakkında bizlere biraz bilgi verebilir misiniz ? 

Proje 5 farklı program içerisinde farklı etkinliklerle uygulanacaktır.

Mesleki eğitim oturumları ayda bir defa olmak üzere belirli bir konuda, yetkili ve uzman kişilerce katılımcılara eğitim verilecektir.

Arnavutça eğitim kursu çok değerli iki eğitmen tarafından düzenlenerek, özellikle de gençlerimizin okuma, yazma ve hitap konusunda kendilerini geliştirme imkânı olacaktır.

Diğer yandan sohbet oturumları programında, gençlerimizin belirli bir konu veya güncel olaylarla ilgili, araştırma, sorgulama, inceleme, tartışma ve yönetme gibi konularda gelişim göstermeleri sağlanacak, özgüven ve cesaret yapıları güçlenecektir.

Projenin dördüncü ve beşinci programı ise, yukarda de belirtmiş olduğum gibi, gençlerimizin çevre oluşturmaları, farklı ve yeni ilişkiler kurmaları ve karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmaları amacı ile STK ve Belediye ile Kamu kurumlarının çalışmalarını ve faaliyetlerini takip etmek ve yer almak.

Bir yıl sürecek olan Kişisel Gelişim ve Eğitim Projesi 1 Şubat 2019 tarihinde başlanması planlanırken, projeye başvuru süreci 14 ile 25 Ocak 2019 tarihleri arasında olacaktır.

Ayrıca proje kapsamında üç farklı ülke olmak üzere kültürel gezilerimiz olacaktır.

Projemiz, Prizren Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenecektir. Yer ve mekan tahsisi konusunda her türlü desteğini esirgemeyin YEE müdürü ve yetkililerine de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

 Projenin başarıyla tamamlanması halinde projeden elde etmeyi planladığınız sonuçlar neler ? 

Öncelikle şunu açıkça ifade edebilirim ki, böyle geniş ve içerikli bir proje bugüne kadar uygulanmamıştır. Herhalde bu bir ilk olacaktır. Proje kapsamında hedefimiz 50 gencimizin katılım göstermesi. Projenin sonunda hocalarımız tarafından yazılı ve mülâkat sınavı yapılacaktır. Sınavda başarı gösteren katılımcılara staj ve iş imkânı sağlanması, katılım ve başarı sertifikası takdim edilmesi ve en önemlisi de kendi hayatlarında ve mesleki alanlarında deneyimli ve bilgi sahibi olacaklardır. Katılımcıların aktif, sorumlu ve söz sahibi olmaları demek, toplumumuzun geleceğinin güvence altında olması demektir.

 

Son olarak, projenin tanıtım toplantısına katılmamış gençlerimize neler söylemek istersiniz ?

Evet, biz 24 Aralık tarihinde Prizren Yunus Emre Enstitüsünde bir tanıtım ve bilgilendirilme toplantısı düzenledik. 70’e yakın gencimiz ve ilgililer vardı. Ocak 2019 ortalarında tekrar bir tanıtım toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır. Proje ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak isteyenler Belediye Türk temsilcilerimize veya Proje Sorumlusu olarak görev alacak olan sn. İncinur Pula, yada kgep.ks@gmail.com adresine yazı yazarak bizlere ulaşabilirler.

Bu fırsat ve vesile ile, Kosovalı Medya ve Haber Şirketi ekibine sonsuz teşekkür ederken, Kişisel Gelişim ve Eğitim Projesi’nin Türk toplumuna hayırlı olmasını diler, 2019 yılına çok güzel ve faydalı bir proje ile başlayarak güzel umutlarla herkesin yeni yılını şimdiden tebrik ederim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.