Kosova'yı Türkçe Okuyun

Arnavutlar Film ve Dizilerle Türkçe Öğreniyorlar

Arnavutlar Film ve Dizilerle Türkçe Öğreniyorlar
20 January 2019 - 13:02

Kosova ve Arnavutluk’ta yayınlanan Türk dizileri, Türkçe’ye olan ilgiyi artırdı.

Yaklaşık 10 yıl önce yayınlanmaya başlayan Türk dizileri, izleyici çekmeye devam ederken ülkedeki birçok kanalda yayınlanan bu diziler özellikle gençleri Türkçe öğrenmeye de teşvik ediyor.

Sokakları süsleyen reklam panolarındaki afişleri, gazetelerin yayın akışı sayfasındaki dizi karakterleri, Türk dizilerinin Kosova’da son yıllarda artan popülaritesini gösterirken, her kesimden insanın takip ettiği bu diziler bir yandan da Türkçeye ilginin artmasına neden oluyor.

Related image

Kosova ve Arnavutluk’taki farklı televizyon kanallarında halen 20’den fazla Türk dizisi yayınlanıyor. Televizyon kanallarının yanı sıra bazı internet siteleri de dizinin Türkiye’de yayınlanmasının ardından Arnavutça alt yazıyla bunları hayranlarıyla buluşturuyor.

Başladığı günden bu yana reytinglerde tüm gruplarda açık ara birinci olan Diriliş “Ertuğrul” Arnavutluk’ta da en çok izlenen diziler listesine girmeyi başardı.

Kosova’da ise en çok izlenen türk diziler, ‘Çukur’, ‘Sen Anlat Karadeniz’, ‘Erkenci Kuş’ ve ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ listenin başlarında geliyor.

Diziler, Türkiye’de yayınlanmasının ardından Arnavutça alt yazıyla bunları hayranlarıyla buluşturuyor.

Arnavutça alt yazıyla bazı türk dizileri;

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.