Kosova'yı Türkçe Okuyun

Çin Ay’da Pamuk Yetiştirmeyi Başardı

Çin Ay’da Pamuk Yetiştirmeyi Başardı
16 January 2019 - 15:48

Çin’in ocak ayı başında Ay’ın karanlık yüzüne indirmeyi başardığı uzay aracı ile gönderdiği pamuk tohumları filizlenmeye başladı. Chang’e 4 adlı insansız uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda pamuk tohumunun yeşillenmeye başladığı görüldü.

Pamuk tohumlarının kafes şeklindeki bir kutunun içinde filizlenmeye başlamasıyla Ay’da ilk kez denenen biyolojik yetiştiricilik de başarılı olmuş oldu.

Chongging Üniversitesi bilim insanları insansız uzay aracıyla birlikte içinde hava, su ve toprağın olduğu 18 santimetre çapındaki bir kabın içinde pamuk, patates ve hardal ailesinden arabidopsis bitki tohumu gönderdi.

Uzay aracının çektiği fotoğraflardan pamuk tohumlarının filizlenmeye başladığı görülürken diğer tohumların yeşerme yönünde henüz bir emare göstermediği dikkat çekti.

Chang’e 4 adlı uzay aracı İsveç, Alman ve Çinli bilim insanları tarafından geliştirildi. Chang’e 4‘ın, Ay’ın yüzeyindeki en derin krater olan Aitken havzasında incelemeler yaparak Dünya’ya yeni görüntüler göndermesi bekleniyor.

Kaynak:Euronews

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.