Kosova'yı Türkçe Okuyun

Dadale: “Kısıtlı İmkanlara Rağmen Halkın Desteği ile Sahnelerdeyiz”

Dadale: “Kısıtlı İmkanlara Rağmen Halkın Desteği ile Sahnelerdeyiz”
06 March 2019 - 21:16

Kosova’da Türk tiyatrosunu yaşatan, Kısa Devre Tiyatro Topluluğu, “Gör Bak Neler Olacak Şimdi” komedi oyunuyla perdelerini açıyor.

Kısa Devre Tiyatro Topluluğu Başkanı Deniz Dadale ile ‘Gör Bak Neler Olacak Şimdi’ oyunu hakkında konuştuk.

Bu röportajımızda Kısa Devre Tiyatro Topluluğu ve ‘Gör Bak Neler Olacak Şimdi’ oyunu hakkında tüm bilgilere ulaşabileceksiniz..


Kısa Devre Tiyatro Topluluğu olarak yeni bir oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Bize biraz sahnelemeye hazırlandığınız oyunun konusundan bahseder misiniz ?

Ana karakterimiz Bilgin, karısı Ece, zihinsel engelli kardeşi Fikri ve çocuğu Evrencan ile birlikte aynı evde yaşamaktadır. Komşuları Mithat, Vicdan ve oğulları Mert ile sıkı komşuluk ilişkileri vardır. Bilgin, evinin üst katındaki laboratuarında saçmasapan icatlar yapar.

Karısı Ece ev hanımıdır, Bilgin’in icatlarından bunalmış ve sürekli geçim sıkıntısından şikayetçidir. Bilgin, karısı Ece’nin şikayetleri üzerine son bir icat üzerinde çalışır ve tesadüfen zamanı durdurmayı başarır. Zamanı durdurmayı başarmasıyla birlikte birbirini takip eden enteresan olaylar gelişir.

Kısa Devre Tiyatro Topluluğu olarak son zamanlarda olabildiğince yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor ve peş peşe oyunlar sahnelemeye çalışıyorsunuz. Aynı zamanda yeni nesil tiyatrocular yetiştiriyorsunuz. Genç tiyatrocuların yetiştirilmesi konusunda okurlarımıza ne söylemek istersiniz ?

Tiyatro gerçekten zor bir meslek. Hele hele amatör olarak çok zor. Bizler Kosova / Prizren için elimizden geldiği kadar uğraşlar vermeye devam ediyoruz. Çocuk ve gençlik oyunları dışında yetişkinlere ait olan oyunlarda bile genç nefes ve sesleri değerlendirme çabasındayız.

Gençlere tavsiye verecek olsam, teknolojiyi kullandıkları zaman kendi yararları ve kişisel gelişimleri için iyi yönde kullanmaları, bol bol kitap okuyup yaratıcı filmler ya da yabancı diziler izlemeliler.

Kosova’da malumunuz her alanda olduğu gibi Türk tiyatrosu da çeşitli zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışıyor. Sizce Kosova’da Türk tiyatrosunun yaşatılması için neler yapılabilir ?

Kısa Devre Tiyatrosu Kosova ve Prizren’de sanatın yaşaması için kısıtlı maddi imkanlarla oyunlarımızı seyircilere sunmayı başarıyoruz. Türk dili dışında, Arnavut dili ile çocuklara yönelik bir oyun hazırlayıp sunduk. GİT GEL DOLAP oyunumuzu Arnavut’ça alt yazılı oynadık. Bizim için önemli olan gerçekten sanat yapmaktır. Dil yada ırk olsun bunlar bizim ilgi alanımıza girmiyor.

Eğer tiyatro ve sanatın yaşaması için bir şey yapılması gerekiyorsa, tiyatro için çalışan tüm hücrelerimizle beraber sanata devam edeceğiz. Bunun karşılığında sadece sanatseverlerden desteklerini esirgememelerini bekliyoruz.

Gelecekte sizleri yeni projelerle de sahnede görmek istiyoruz. Şimdiden halihazırda geleceğe dair sahnelemeyi planladığınız oyunlar var mı?

Elbette gelecekte planladığımız projelerimiz var. Bundan sonra oynayacağımız oyunlar daha değişik ve yeni deneyimler katmayı düşünüyoruz. Projelerimiz üzerinde çalıştıkça sizlerle paylaşacağız.

‘Gör Bak Neler Olacak Şimdi’ adlı tiyatro oyunu, 12-13-14 Mart’ta, saat: 20:00’de Prizren Kültür evinde tiyatro severlerle buluşacak.

Bilet Fiyatları ise 2.50 euro.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.