Kosova'yı Türkçe Okuyun

Erbil’de silahlı saldırı! Bir Türk diplomat şehit edildi

Erbil’de silahlı saldırı! Bir Türk diplomat şehit edildi
17 July 2019 - 18:10

T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bir konsolosluk görevlimiz şehit oldu, faillerin bulunması için girişimlerimiz sürüyor.” cümlelerine yer verildi. Saldırıyı düzenleyen terörist öldürüldü.

AKAA muhabirinin elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar, yemek yemek için gittikleri restoranda silahlı saldırıya uğradı. 

Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

Saldırı sonucu bir Türk diplomat olay yerinde şehit oldu.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Saldırı üç kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Bağdat ve Erbil’le temas halindeyiz. Kendi içimizde de süreci birlikte yürütüyoruz. Gerekirse heyet de göndeririz. Cenazemizi getirmek için. Bir değil 3 heyet de göndeririz. Akıllara hemen terör saldırısı ihtimali geliyor ama hemen yan masada iki Iraklı’nın saldırıya uğraması da söz konusu.

Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. 

ERBİL EMNİYETİ: 1 TÜRK DİPLOMAT 1 IRAK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

Erbil Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Erbil’deki bir restoranda bugün gerçekleşen silahlı saldırıda bir Türk diplomat ve bir Irak vatandaş hayatını kaybetti, bir vatandaş yaralandı.” bilgisi verildi. Açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde bulunan diplomatların can güvenliğinin korunacağı, bölgenin huzurunun kaçmasına izin verilmeyeceği kaydedildi. Yerel medyaya konuşan saldırının gerçekleştiği restoranın sahibi, sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırganın doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtığını söyledi. Şehit edilen Türk diplomatın naaşının otopsi için ambulansla hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil’den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

IRAK DIŞİŞLERİ’NDEN KINAMA

Irak Dışişleri Bakanlığı, Erbil kentinde Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir diplomatın şehit edildiği silahlı saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed es-Sahhaf, yaptığı yazılı açıklamada, “Erbil’de bir Türk diplomatın hedef alındığı silahlı saldırıyı kınıyoruz.” ifadelerini kullandı. /CNNTürk

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.