Kosova'yı Türkçe Okuyun

Fikrim Damka’dan Kosova Üsküp Büyükelçisine Sert Tepki

Fikrim Damka’dan Kosova Üsküp Büyükelçisine Sert Tepki
16 August 2019 - 9:56

T.C. Cumhurbaşkanı ve Osmanlı’ya karşı paylaşımlarda bulunan Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj’a Türk milletvekil Fikrim Damka’dan sert tepki geldi.

Arnavutluk başkenti Tiran’da 15 Temmuz anıtının dikilmesinden rahatsız olan Kosova’nın Üsküp büyükelçisi Dedaj, “Tiran’da Erdoğan Türkiye’sinin siyasal anıtı” olarak niteledi.

Paylaşımın devamında “Orada sadece Soykırımcı Osmanlı İmparatorluğu’nun, Tivar katliamının, Komunizm dönemi suçların yada Kosova savaşını temsil eden bir yapıt yer alabilir” diyen Dedaj, “Erdoğan Türkiye’sinin siyasal anıtlarına hayır” ifadelerini kullandı.

Fikrim Damka: “Bu tür nefret söylemlerini çekinmeden kullanan birinin diplomatik misyonun başında bulunarak Kosova’yı yurtdışında temsil edilmesi kabul edilemezdir”

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fikrim Damka, büyükelçinin sözlerini kınadı. Damka, büyükelçilik görevine son verilmesi ve memuriyetinin sonlandırılması için gereken çalışmalara başladığını bildirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımında şu ifadelere yer verildi;

Yine aynı kişi, yine benzer skandal açıklama. Adını bile anmaya gerek duymadığımız Kosova Üsküp Büyükelçisinin, düşünce özgürlüğüne sığmayan ve haddini bir hayli aşarak, nefret söylemine varan açıklamalarını hayretle izliyoruz. Ancak asıl hayrete kapıldığımız konu Kosova Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkililerinin konu hakkında henüz, herhangi bir açıklama yapmamaları veya girişimde bulunmamalarıdır. Bu şahsın Kosova’nın en büyük dostlarından biri olan ve karşılıksız desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Cumhurbaşkanına karşı yapmış olduğu bu terbiyesizlik açık bir nefret söylemidir. Bu tür nefret söylemlerini çekinmeden kullanan birinin diplomatik misyonun başında bulunarak Kosova’yı yurtdışında temsil edilmesi kabul edilemezdir.

Bu şahsın derhal merkeze çağırılıp büyükelçilik görevine son verilmesi ve memuriyetinin sonlandırılması için gereken çalışmaların başlatılması adına Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ile gerekli yazışmalar yarın itibariyle ivedilikle yapılacaktır.

Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımızın konuya gösterdikleri hassasiyet ve verdikleri tepkilerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz birlikte daha güçlüyüz.

Görüş ve Önerileriniz için: info@kosovali.org

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.