Kosova'yı Türkçe Okuyun

KDTP Milletvekili Fikrim Damka, KDTP Genel Başkanı olmak istediğini açıkladı

KDTP Milletvekili Fikrim Damka, KDTP Genel Başkanı olmak istediğini açıkladı
12 June 2019 - 20:23

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Merkez Yönetim Kurulu kararıyla geçtiğimiz hafta içerisinde kurulan seçim komisyonu, KDTP Prizren Şubesindeki seçimlerin 29 Haziran 2019 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Enis TABAK / kosovali.org

Dört yıl aradan sonra 29 Haziran tarihinde parti içi seçimlere gidileceğinin açıklanamsı ardından, KDTP Milletvekili Fikrim Damka’dan tepki geldi. Gazeteci Enis TABAK’a konuşan Damka, KDTP Prizren Şubesi’nin seçimlerinin Cumartesi günü yapılmasına ve KDTP Prizren ofisinde gerçekleşmesine karşı çıktığını söyledi. KDTP Prizren Şubesi önünde ‘Adil, tarafsız, şeffaf seçim için’ imza kampanyasının başlatıldığını söyleyen Damka, seçim günün Pazar günü yapılması için çok sayıda destek gördüklerini söyledi.

KDTP seçimleri Kültür Merkezinde olmalı ve seçilmişler seçmene hesap vermeli

Seçimlerle ilgili sorularımızı yanıtlayan KDTP Milletvekili Fikrim Damka, seçimlerin KDTP ofisinde olması ve Cumartesi gününe bırakılmasına karşı olduklarını söyledi. Damka sözlerine şöyle devam etti: ‘Uzun zamandır bunu dile getirdik; özellikle merkez yönetim kurulu ve şube yönetimi toplantılarında. Bu seçimlerin adil, tarafsız ve şeffaf herkesin katılabileceği bir seçim olması için mücadelemizi verdik. Fakat son seçim komisyonunun ve özellikle Prizren Meclisi’nin almış olduğu bir karar neticesinde bu seçimin Pazar günü değil, Cumartesi günü yapılması bu dünyanın hiçbir yerinde yapılmış bir seçim şekli değildir. Bir de gördüğünüz kadarıyla tek kapılı parti ofisinin içerisinde 15 metrekarelik bir yerde bir seçimin yapılmasına yönelik biz bir kaç kez itirazımızı yaptık. Bununla yetinmeyip seçim komisyonuna, şube başkanı ve genel başkana olmak üzere meclis üyelerinin imzasıyla bir yazı da gönderdik fakat neticesini alamadık. Neticesini alamadığımız şekliyle bunu daha geniş tabana yaymaya karar verdik. Çünkü Parti üyelerimizle yapmış olduğumuz istişareler neticesinde bu seçimin, bu ofista, bu küçük yerde bir Cumartesi günü sıcak hava ortamı içerisinde kuyrukta süt bekler gibi olmaması neticesinde talepleri var. Bu taleplerin karşısında biz de onların sesini dinleyerek ve onların sesi olma yönünde adım atarak burada bir imza kampanyası başlatılması yönünde bir karar alındı. Ve gördüğünüz şekliyle bu günden itibaren tahminim bir süre içerisinde halkımız özellikle parti üyelerinin gelip bu konuda kendi fikirlerini ortaya koyacaklardır. Ümit ederim ki Prizren Şubesinin yönetim kurulu ve Seçim Komisyonu bunu dikkate alır. Tabi biz daha geniş bir yerde şeffaf, adil herkesin bize yakışır şekilde gidip hiç beklemden, kuyruklar oluşmadan oyunu kullanabilmesidir’ ifadelerini kullandı.

3 yılda bir yapılması geeken seçimler 4’üncü yılını geçti

Geçtiğimiz dönemde Parti içi seçimlerin KDTP Prizren ofisinde olduğunu ve aynı Cumartesi gününe bırakıldığınının sorusu üzerine Damka: ‘Bildiğini şekliyle parti tüzüğünde her 3 yılda bir seçmlerin yapılması gerekir. Biz seçimleri 4 yılda bire taşıdık; bu bir tüzüksel ihlal. Bir defa buradan başlamak lazım. Biz uzun zamandır bir buçuk yıldır partinin artık seçimlere gitmesi gerektiği konusunda açıklama yaptık. Bu seçim sürecinin Ocak ayından bu yana başlaması gerekirdi ve Mart – Nisan aylarında bu sürecin tamamlanması gerekirdi. Bunu dar bir tarihe denk getirip 26 Haziran bizim Merkez Seçim Komisyonu’na son olarak seçimin sonuçlarını teslim etmemiz gereken tarih olarak bilinir biz bu tarihi de aşarak 29 Haziran’ı seçerek bu seçimin hızlı bir şekilde kısa bir süre zarfı içerisinde yapma peşindeler. Halbuki bütün seçmenimize ulaşmamız neredeyse imkansız. Birileri bu seçimi zora sokarak, oldu bittiye getirerek halkımızın tam yansıtılması gereken adayların, şube ve genel başkanların net bir şekilde ortaya çıkmaması demek. Dolayısıyla Seçim Komisyonunun vermiş olduğu açık bildiri içerisinde geçen dönem burada seçimler yapıldı ama hiç kimse memnun değildi. Burada yapılan seçimlerin adil, tarafsız olmadığını sandıklarda adayların durmaması gerektiği konusu hakimdi. Sadece geçen dönem yapılan seçim şubede yapılmıştır. Ama ondan önceki seçimlerin hepsi Prizren Kültür Evi Salonunda yapılmıştır. Adil, açık, şeffaf ve hesap vererek yapılmıştır. Bir defa bunu iyice ortaya koyması gerekir. Yani şube başkanının çıkıp 4 yıllık yönetimi içerisinde halkına seçilmiş olan yönetim kuruluna, meclisine ve üyelerine hesap vermesi gerekir. Koalisyon raporlarını sunması gerekir, finans raporlarını sunmsı gerekir yani eğer bu raporlar sunulmasa parti içerisinde 4 yıl ne yapıldı? Üyeler sormak zorundadır, yani parti içerisinde herkesin sorması gerekir. Eğer bugünkü şube başkanı ve bugünkü şube yönetim kurulu üyeleri yine aday ise bunu ilk önce halka 4 yıl içerisinde yaptıklarının hesaplarını vermeleri gerekir. Bu hesabı verdikten sonra tekrar adaylığını koyar. Yani 4 yıl içerisinde ne yaptık, başarı gösterdik mi? Şube başkanı başarılımıydı bunu halk değerlendirmeli; halkın çıkıp soru sorması lazım. Fikrim Damka’dan başlaryarak şube başkanına kadar hesap sorması gerekir. Dolayısıyla biz Pazar günü yapılmasından yanayız, zira esnaf işyerini kapatıp burada bir saat zaman kaybetmek istemez’dedi.

KDTP Genel Başkanı adayıyım

Yeni seçilecek olan yönetim ve parti başkanlığı seçiminde KDTP Genel Başkanlığına adaylığınızı koyacak mısınız sorusunda Damka: ‘Bu konu hakkında ben 1 yıl öncede size açıklama yapmıştım, şimdi de söylüyorum KDTP Genel Başkanı adayıyım. Tabiki Meclis Seçimlerinden çıkacak olan tablo önemlidir. Fakat her ne olursa olsun adaylığımdan vazgeçmeyeceğim, adaylığımı koyacağım. Halkın talebi ve isteği üzerine ve parti yöneticilerinin isteği üzerine ve diğer bölgelerdeki yönetim kurullarının isteği üzerine KDTP Genel Başkanı adaylığımı açıklıyorum ve arkasındayım. Bunun bir kaç nedeni daha var, biliyorsunuz bugünkü genel başkanımız (Mahir Yağcılar) geçen seçimlerde artık parti genel başkanı olmayacağını açıklamıştı. Dolayısıyla bu süreçten sonra muhakkak KDTP’nin yeni bir genel başkana ihtiyacı vardır. Ve bu yeni genel başkan adaylarından biri de benim’ dedi.

Damka KDTP Genel Başkanı seçilmesi halinde, çalışmalarından söz etti

KDTP’ye Genel Başkan olarak seçilmeniz halinde yapacağınız çalışmalar hakkında bil verebilir misiniz sorusu üzerine Damka; ‘Şunu bir tümceyle ifade etmem gerekirse; bu partinin daha şeffaf, daha adil, herkese açık – herkesi kucaklayacak ve herkese cevap verecek bir imaj yaratmaya çalışacağım. Genç, dinamik ve çalışkan bie ekiple bu işe gireceğiz. Tabi şuan ki yönetimde dahil arkadaşlarla bunu yapacağız. Hiç kimseyi dışlamayacağız ve hiç kimseyi dışarı bırakmayacağız zaten bunu önümüzdeki günlerde programımda açıklayacağım. Ve yeni bir tüzükle partinin daha demokratik ve başkanlığın ve yönetimin 2 dönem yapılması bu da bizim programımızda olacaktır. Asıl hedefimiz gençlerle tecrübelilerin sinerjisini oluşturmak ve bu partide bunu başarabilmek; tabi ki bunu yapacağımız ilk işimiz olacak. Herkesin hak ettiğin şekilde bugüne kadar topluma vermiş olduğu insanlarımızı dahil ederek tecrübeli, birikimli ve ne istediğini bilen bir parti imajını kazandıracağız. Çünkü artık Türk toplumu o eski günlerine dönmek zorunda, toplulukarda söz sahibi olduğunu hissettirmesi gerekir. Bunu da yapacak olan tek adres; KDTP’dir. Zaten tek partiyiz, başka partilere bölünmeye asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bu parti altında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Parimin genel başkanı olduğum takdirde herkese açık, kucaklayacak, hiç kimseyi dışlamayacak herkese sahip çıkacağım. Çok fazla dedikodu var Fikrim Damka genel başkan olursa şu dışlanacak, şu atılacak bunlar sadece dedikodudur. Bunları bir kenara bırakalım gelin hep birlikte partimize sahip çıkalım. Yeni bir düzen ve yeni bir anlayışla yolumuza Türk toplumunun tek temsilcisi olarak yürüyelim birleşelim’dedi.                     

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.