Kosova'yı Türkçe Okuyun

KDTP Prizren Şubesinde sular durulmuyor

KDTP Prizren Şubesinde sular durulmuyor
09 June 2019 - 12:20

Cuma günü KDTP Prizren Şubesi Seçim Komisyonu’nun şube seçim takvimini açıklamasının ardından parti içerisinde devam eden tartışmalar yeni bir hal aldı. Alınan kararların tüzüğe aykırı olduğunu düşünen bir grup şube meclis üyesi konu ile ilgili yeni bir bildiriye imza attı. Seçim komisyonunun almış olduğu kararlarla ilgili yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Değerli Prizren halkı ve KDTP Prizren Şubesi Üyeleri

07.06.2019 tarihinde KDTP Prizren Şubesi Seçim Komisyonu tarafından yayınlanan bildiride yer alan kararların tüzük ve seçim kurallarına aykırılık içerdiğinden, şeffaflık ilkesi adına sizleri aydınlatma ihtiyacı duyuyoruz.

1. Aldıklarını iddia ettikleri karar doğrultusunda üye seçmen kütüğünün 14.06.2019 tarihine kadar parti ofisinde halka açık olacağına yönelik tutumları parti tüzüğünün 47/2 maddesine açıkça aykırılık içermektedir. İlgili maddeye göre seçmen kütüğü seçim ilanından itibaren seçimin yapılacağı son güne kadar halka açık tutulmalıdır. 

2. Adı geçen komisyonun aldıklarını iddia ettikleri, seçim tarihi (29.06.2019 Cumartesi) ve seçimin yapılacağı yer (prizren şube ofisi) kararı, alışılagelmiş seçim kurallarıyla hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Önemli taşıyan seçimlerin Pazar günü dışında  yapıldığı görülmemiştir. Halkımızın çoğunun özel sektörde çalıştığını düşünerek seçimlerin Cumartesi günü gerçekleştirilmek istenmesi, düşük katılımlı bir seçimin yaşanmasından başka bir işe yaramayacağını belirtmek isteriz. Esas önemli ve hassas olan konu seçimin niye halka açık ve daha geniş bir ortamda yapılmak istenmediğini anlamış değiliz. Acaba mevcut şube başkanı halktan çekinip , faaliyet ve finans raporunu açıklamaktan korktuğu için midir? 2015 yılında yine aynı şekilde Prizren Şubesinde yapılan seçimlerde yaşanan sorun ve aksaklıkların, seçimlerin parti içinde yapılamayacağının en bariz kanıtıdır. Çünkü söz konusu seçimde küçücük bir ofis önünde oluşan metrelerce kuyrukta, saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlarımız oy vermekten vazgeçmiştir.Seçim komisyonunun benimsediği bu yöntem, halkı bezdiremyi mi amaçlamaktadır? 

Halkımızın demokratik hakkı olan oy kullanma ve partiyi yönetecek kadroları seçme faaliyetlerinin daha geniş bir ortamda yapılması, süreci hem kolaylaştıracak hem de seçimlerde daha fazla parti üyesinin oy kullanmasını teşvik edecektir. Ayrıca şubenin 4 yıllık faaliyetlerinin halk tarafından sorgulanmasına yönelik uygun ortamı sağlamak, parti üyelerinin en doğal beklentisidir. 

3. Tüzüğe aykırı olarak, kütüğün kapandığı 31 Ocak tarihinden sonra üyelikleri onaylanan 500 üyenin kütüğe kaydedilmek istenmesi ve seçme,seçilme hakkı kazanması tüzüğe açıkça aykırılık içermektedir. Bu konuda seçim komisyonunun ısrar etmesi anlamsız ve açık bir kural ihlalidir. 

Bu konuların çözüme kavuşturulması için demokratik ve hukuki yolların sonuna kadar kullanılacağını kamoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla.

Fikrim DAMKA

Müferra ŞİNİK

Enis KERVAN

Furkan ERGÜLER

Şani ŞAMLİ

Durmiş ŞİNİK

Sevgi BUŞ KİKA

Bego KULULERİ

Soner YILDIRIM

Erdin KIRKUL

Sefçet DAMKA

Nuri BRİNA

Ferhat AŞIKFERKİ

Enis SUBİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.