Kosova'yı Türkçe Okuyun

Kosova Srebrenitsa’yı unutmadı

Kosova Srebrenitsa’yı unutmadı
12 July 2019 - 11:52

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın göbeğinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa kurbanları için, Kosova’da anma töreni düzenlendi.


Srebrenitsa kurbanlarının 24’üncü yıldönümünü nedeniyle Kosova’nın güney bölgesindeki Prizren’de düzenlenen törene çok sayıda vatandaş katıldı. Şarski Behar Derneği organizasyonuyla “Barış Yürüyüşü” adı altında gerçekleşen anma törenine Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Boşnak siyasi temsilciler, Prizren Belediyesi Başkanı Mütahir Haskuka, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Törende 1995 yılında Srebrenitsa’da, Sırp güçleri tarafından acımasızca katledilen Boşnak halkı anılarak, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa topraklarında en büyük katliamın gerçekleştiğine bir kez daha dikkat çekildi. Ellerinde Bosna Hersek, Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti bayrakları ile Srebrenitsa kurbanlarının hiçbir zaman unutmayacakları mesajı verildi.

Şadırvan meydanında çocukların gösterileri davetlileri duygulnadırdı. DHA’ya konuşan Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, “Benzer vahşetin Balkanlar’da ve tüm dünyada tekrar etmemesi için bir dayanışma töreni olduğunu düşünüyorum” dedi.

Demiri: ‘1995 yılında Avrupa’nın göbeğinde bir soykırım yaşandı. Bunu gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermelerini istiyoruz. Bu insanlık dışı bir vahşettir. Avrupa’nın ortasında 9 Bine yakın soydaşımız katledildi. Sorumluların adalet önünde en ağır cezalar almalarını istiyoruz’dedi. Prizren Belediyesi Başkanı Mütahir Haskuka da, Bosna Hersek ve Kosova kurbanları için adalet istediklerini söyledi. Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker de, Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna Hersek’in acısını paylaştıklarını söyledi. Törende bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadıları gözlendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.