Kosova'yı Türkçe Okuyun

Kosova’da 17. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali başladı

Kosova’da 17. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali başladı
23 June 2019 - 13:48

Kosova’da Türk dilini ve kültürünü yaşatmak maksadıyla 17 yıl önce başlatılan Uluslararası Saantla Uyanmak Festivali bu yıl da geleneğini bozmadı.

Enis TABAK / DHA / kosovali.org

Prizren ev sahipliğinde gerçekleşen 17’nci Uluslararası Saantla Uyanmak Festivali, Osmanlı döneminden kalma tarihi Gazi Mehmed Paşa Hamamı’nda çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Gecenin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Saantla Uyanmak Festivali Onursal Başkanı Ethem Baymak, 17 yıldır gelenek halini alan festivalde bu yıl da değişik etkinliklerle sanat severlerin karşısına çıkacaklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya da, kültür ve sanatın bir toplumun temeli olduğunu söyledi. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar da, Uluslararası Saantla Uyanmak Festivali’nin devamlılığının sürdürebilmesi için her zaman maddi ve manevi olarak destekte bulunduklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Alman ressam Gabriele Schaffartzik ile Kazakistan Cumhuriyeti’nden gelen ressam Olga Eren’in kişisel resim sergisinin açılışı gerçekleşti. Ardından Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Opera Yıldızları gurubu solistlerinin gösterileri davetliler tarafından ayakta alkışladı. 1 hafta boyunca sürecek olan Uluslararası Saantla Uyanmak Festivali kapsamında değişik sanatsal etkinliklerin gerçekleşeceği belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.