Kosova'yı Türkçe Okuyun

Kosova’da Gıda Fiyatları Tavan Yaptı

Kosova’da Gıda Fiyatları Tavan Yaptı
04 January 2019 - 14:32

Kosova’da Hayat Pahalılığı Yakmaya Başladı

Yapılan bir araştırmaya göre, Kosova’daki gıda fiyatları arasındaki makasın her geçen yıl biraz daha açıldığını ortaya koyuldu.

Buna göre 2013- 2015 arasında Kosova’daki fiyatlar dünya fiyatlarının ortalama yüzde 20 üzerinde iken, 2015-2018 arasında dünya fiyatlarının ortalama yüzde 25 üzerine çıktı.

En çok yükselen fiyatların başında: yağ, şeker, tuz, un, yumurta, kahve, süt, domates ve soğan geldi.

Kosova’da en yüksek fiyatlar Priştine’de olduğu belirlendi.

Bir vatandaşın Başkent Priştine’de yaptığı alışverişte, 1 litre yağ, bir paket şeker, un, tuz, kahve, süt, domates ve soğan 8 euro 66 cent’e mal oldu.

Image

Vatandaşlardan Tepki

Priştineli vatandaş Hasan Syla, sağladıkları aylık maaşların hayatta kalmanın çok zor olduğunu söylüyor. Syla, “Sahip olduğumuz maaşlara göre fiyatlar yüksek. Altı Avrupa ülkesi ile aynı fiyatlara sahibiz. Aileden bir kişinin çalışmasıyla geçimi sağlamak zor” dedi.

Fiyatlar Anormal Derecede Yüksek

Bir diğer vatandaş Ali Hajra da, “Fiyatlar anormal derecede yüksek. Geçtiğimiz yıla bakarak bu yıl fiyatlar çok yüksek bu hiç doğru değil. Fiyatlar geçen yıla göre iki kat arttı. Bunları sırtımızda araştırıyoruz. Üstelik, fiyat hareketi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için kimsenin bir şey yapmaması çok yazık” dedi.

Balkanlar’da En Genç Ülke Ama En Pahalı

Kosova, Arnavutluk ve Makedonya’ya bakarak gıda fiyatlarının daha yüksek olduğu belirlendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.