Kosova'yı Türkçe Okuyun

Kosova’dan Uzakta Parlayan Yıldızlar (Özel Röportaj)

Kosova’dan Uzakta Parlayan Yıldızlar (Özel Röportaj)
29 December 2017 - 18:51

Hayatınızda başarı elde etmek istiyorsanız, çevrenizden başarıya ulaşmış bireyleri örnek alırsınız. Başarılı, kendini geliştirmiş, Kosova’dan uzakta  bizleri en iyi şekilde temsil eden, başarılarına başarı katan, birçok vatandaşımız var. Rijetë Simitçiu’da azim ve çok çalışmayla bu başarıyı elde eden vatandaşlarımızdan biri. Genç nesillere örnek olacak bu röportajımızda, sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

1-   Ülkemizde yetişmiş bireylerin yurtdışında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ülkemizi temsil ediyor ve tanıtıyor olmaları bizleri mutlu etmektedir. Akademik alanda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla bizleri Türkiye’de temsil eden isimlerden biri de Rijetë Simitçiu… Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tarihi ve çok kültürlü bir şehir olan Prizren’de doğdum. Önlisansa kadar öğrenimimi Prizren’de tamamladım. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi ise Priştine Üniversitesi’nde aldım. Trakya Üniversitesi İnterdisipliner Balkan Çalışmaları Anabilim Dalı’nda 2015 yılından beri doktora öğrencisi olarak akademik çalışmalarımı sürdürmekteyim.

2-   Trakya Üniversitesi’nde Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisisiniz. Ülkenizden uzakta kendi dilinizi öğretmek ve tanıtmak nasıl bir duygu? Bize biraz da işinizden bahseder misiniz?

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından beri Arnavutça dilbilgisi derslerinin yanı sıra, Arnavut edebiyatı tarihi ve Arnavut dili tarihi üzerine dersler vermekteyim. Memleketimde 12 yıl ders verdim. Ülkemde ders vermek tabi ki çok güzel bir duygu ama başka bir ülkede kendi anadilini öğretmek ve tanıtmak bambaşka bir duygu.

3-   Ülkenizden uzakta bu işi severek yapıyorsunuz. Peki, Türkiye’de öğrencilerin Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda okumak için ilgileri nasıl? Türkiye’de bu alanda lisans düzeyinde eğitim veren başka üniversite var mı?

Türkiye’de öğrencilerin Balkan dillerine ve kültürüne ilgileri çok fazla. Üniversitemizde de Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde kurulmuştur. Trakya Üniversitesi, Arnavut dili ve edebiyatı alanında Türkiye’de lisans düzeyinde eğitim veren tek üniversitedir. Açıkçası bu da kendimizi özel hissettiriyor. Mezun öğrencilerimiz ise Balkan Çalışmaları Anabilim Dalında lisansüstü eğitime devam edebiliyorlar. Ayrıca Üniversitemiz ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında ilk ve ortaöğretim okullarında 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olarak okutulacak Arnavutça derslerinin müfredatı ve ders kitapları Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından hazırlanıyor. Türkiye’de Arnavut dili ve kültürüne olan ilginin artmasıyla ve iş imkânlarının gelişmesiyle bölümümüzdeki öğrenci sayısının da her yıl artacağına inanıyorum.

4-   Trakya Üniversitesi bildiğiniz üzere Türkiye’de eğitim gören Kosovalı öğrencilerin en yoğun olduğu üniversite. Öğrencilerimizin Türkiye üniversitelerine göstermiş olduğu bu ilgi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kosova Cumhuriyeti 17 Şubat 2008 günü bağımsızlığını ilan ederek dünyanın en yeni ülkesi sıfatını almış oldu. Genç bir nüfusa sahip olan bir ülke olarak en çok eğitime ihtiyacımız var. Özellikle Balkan ülkeleri ile ilişkilerini geliştiren Trakya Üniversitesi bizim için bir avantaj. Bize, Kosovalı öğrencilere, kapılarını açtığı için Trakya Üniversitesi’ne minnettarız.

5-   Son olarak ülkenizden uzakta ülkenizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışan bir birey olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Belirttiğim gibi Kosova yeni bir devlet. Ülkemize faydalı olmamız için çok çalışmamız gerekiyor. Geceyi gündüz yapmamız lazım. Bu görev ise bize düşüyor. Özellikle de siz gençlere, Kosova gençlerine.

Görüş ve Önerileriniz: info@kosovali.org

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.