Kosova'yı Türkçe Okuyun

Onlar Bizim Kahramanlarımız

Onlar Bizim Kahramanlarımız
24 November 2018 - 1:43

Ekonomi ve Maliye Müdürü Ertan Simitçi, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Simitçi’nin Mesajı şöyle;

Herkesin severek ve aşkla icra ettiği farklı meslekler vardır elbet. Ancak en kutsal olanı hiç şüphesiz öğretmenlik mesleğidir. Düşünün bir öğretmen, çalışma hayatı boyunca yüzlerce öğrenci, nesil ve hatta nesiller yetiştirerek bir ülkenin ve toplumun geleceğini güvence altına almaktadır. Farklı dillere, kültüre, ırka ve cinsiyete sahip olmalarına rağmen, milyonlarca meslektaşa sahip ve en önemlisi de milyarlarca sevenleri ve dua edenleri bulunmaktadır.

Öğretmenlik mesleğinin en kutsal yanı, tüm zorluklara ve imkânsızlıklara rağmen yılmadan aşkla sürdürmeleridir, diye düşünüyorum.

Ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün (Başöğretmen), öğretmenlere verdiği değeri hükümetindeki bir bakanla yaptığı diyalog şöyle geçmektedir:

 • Bakan sorar, “Milletvekillerine ne kadar maaş verilmeli?”

 • Atatürk’ün verdiği cevap nettir;

“Öğretmen maaşını geçmesin. Öğretmenlik nedir derlerse! İnsanı insan yapan en yüce meslektir… Toplumun fidanlarına, yarının, bilimde, sanatta, sporda, siyasette, ticarette, sanayide, tarımda olduğunu gösterendir! Topluma hizmet veren her birimde insan yetiştiren, en önemli meslektir!”…

 

Ülkemizde farklı dönemlerinde çok zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde mesleğini icra etmeye çalışan, öğrencilerini karşılıksız seven binlerce öğretmenlerimiz yetişmiştir. Farklı mensubiyetlere ait olmalarına rağmen hepsini saygı ve minnetle selamlıyor, emekleri ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ancak Kosova’da Türkçe eğitimin başlatılmasında, gelişmesinde ve geliştirilmesinde emeği, katkısı ve hizmeti geçmiş ve geçmekte olan yüce ruhlu kahraman öğretmenlerimize hepimiz ayrı bir minnettarlık duymaktayız. Türkçe eğitimin özellikle Mitroviça, Gilan ve Priştine gibi şehirlerimizde tüm zorluklara rağmen ayakta kalması için emek sarf eden kahraman öğretmenlerimizin ayrı bir teşekkürü ve takdiri hak ettiklerini düşünüyorum. Allah onlara kolaylık ve güç versin. Kahraman öğretmenlerimizin çalışma arzusu aslında hepimize birer örnek teşkil etmesi gerekmektedir. Türk toplumunun diğer yetkililerinin ve yöneticilerinin de aynı çalışma arzusu ile görevlerini icra etmeleri/icra etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Türkçe eğitimi gelecek kuşaklara emanet bırakmak istiyorsak eğer (ki eminim çoğumuz aynı düşüncedeyiz), o zaman bu mesleğe sahip olan ve işini layıkıyla yapan öğretmenlerimize destek olmak, onların yanında olmak, onlara yeni fırsatlar ve imkânlar yaratmak mecburiyetindeyiz. Diğer yandan, Türk toplumuna mensup ailelerin bu konuda ciddi ciddi düşünmeleri gerekmektedir ve unutulmamalıdır ki ‘varlığımızın’ var olması için Türkçe eğitimin ayakta kalması ve gelişmesine bağlıdır. Kosova Anayasası herkese kendi ana dilinde eğitim görme hakkını tanımış ve koruma altına almıştır. Ancak kişisel menfaatlerden ve anlamsız kırgınlıklardan dolayı, Türkçe eğitime desteğini kesmek, karşı çıkmak ve olumsuz propaganda yapmak aslında varlığımıza ihanettir. En zor dönemlerde bile Türkçe eğitime sahip çıkmış olan büyüklerimizin milli mücadelesi, örnek gösterilmeli ve herkese aşılanmalıdır. Çünkü Türkçe eğitimin zayıflaması demek geri dönüşü olmayan neticelerin ve sonuçların doğması demektir.

Bu sebeple, toplum olarak kendi değerlerimizin bilincine varmanın ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlamamız gerekmektedir. Eğer kendi içimizde güven ve değer duygusunu yaşatabilirsek, kendi varlığımıza saygı duymuş oluruz. Ancak, bize emanet bırakılan bu armağanın değerini bilmek yerine, yalnızca sahip olduklarımıza ve eksikliklerimize odaklanırsak, başta kendi öğretmenlerimize ve kendimize saygısızlık etmiş olacağız. Onun için Türkçe eğitimin değerini ve kıymetini iyi bilmeliyiz. Bu mesleğe her şeyini vermiş ve vermekte olan tüm öğretmenlerimize saygı göstermek ve destek olmakla başarabiliriz. Bize düşen sorumluluk ise, işimizi ve bize verilen görevlerini sadece layıkıyla yerine getirmektir.

Bu vesile ile, Türkçe eğitim bugünlere getirilmesinde emeği geçen tüm emektar ve kahraman öğretmenlerin ellerinden öper saygılarımı sunarken, bugün bu güzel armağanı yaşatan ve gelişmesine katkı sunan tüm öğretmenlerimize de sonsuz başarılar ve kolaylıklar diler, 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü tebrik ederim. İyi varsınız Kahramanlarımız.

kosovali.org / Sizden Gelenler

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.