Kosova'yı Türkçe Okuyun

Onur Canhas’tan: “Bilinçli nesillerle geleceğe yön verebilmek”

Onur Canhas’tan: “Bilinçli nesillerle geleceğe yön verebilmek”
25 August 2019 - 20:43

Gelecek…
İnsanoğlu, yaşantısı boyunca sürekli geleceği hayal eder. Huzurlu, mutlu, güzel günlerin hayaline bir de kendi başarı hikayelerini ekler. ‘Büyüyünce ne olmak istersin ?’ sorusuyla başlar geleceğe dair hayallerimiz ve daha sonra iyi bir eğitim, başarılı bir kariyer, mutlu bir evlilik hayaliyle devam eder…

Toplumlar açısından en önemli konuların başında hiç şüphesiz sahip oldukları kültürel değerleri, etnik kimlikleri gelecek kuşaklara aktarmak gelmektedir. Toplumlar açısından bu süreç bir varoluş mücadelesi olarak da adlandırılabilir. Tabi bireyler açısından hayallerin gerçekleştirilmesi ne kadar zor ise, toplumlar açısından da verilen bu varoluş mücadelesi bir o kadar çetindir. Bu süreçte toplumların en büyük gayesi aydınlık yarınlar için bilinçli nesiller yetiştirmektir. Toplumların gelecek nesillere kültürel değerlerini ve temsil ettikleri milli kimlikleri aktarabilmeleri, gelecekte de varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından toplumsal bilince de sahip olmaları bu hususta çok önemlidir. Toplumsal bilinç; aydınlık yarınlar için başarılı nesiller yetiştirme ve toplumun varlığının devamı için gerekli doğru çalışmaları yürütme, toplumun geleceğini planlama açısından büyük önem arz etmektedir. 
Toplumlar yaptıkları seçimlerle geleceklerini tayin eder, geleceğe yön verirler. Toplumlar içerisinde de bireyler seçtikleri temsilciler vasıtasıyla bu sürece katkı sunarlar. İşte bu nedenle seçilen temsilcilerin üstlenmiş oldukları görev bilincine ve taşıdıkları sorumluluğun farkında olmaları önemlidir. Seçim zamanlarında bireyler tarafından tercih yapmak her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de gelecek açısından dikkat edilmesi ve belli başlı normlar göz önünde bulundurularak karar verilmesi gerekmektedir.

Bu durum, toplumları temsil eden siyasi partiler açısından ele alındığında aday belirleme süreçlerinde belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilebilir. Aday belirleme süreçlerinde siyasi partilerin, adayların karakteristik özellikleri, bilgi ve becerileri yanı sıra toplum açısından önemli konulara yaklaşımları ve bakış açıları üzerinden de değerlendirilerek seçilmeleri gerektiği kanısındayım. Aynı şekilde, seçilecek adayın toplumsal konulara hakim olması, hitabet yeteneğinin güçlü olması ve çözüm üretebilecek yeterlilikte olması temsil edeceği siyasi partinin değerini arttıracağı düşüncesindeyim. 
Çözüm üretmek demişken, seçim zamanlarında toplumlar açısından önemli olan bir diğer konu da siyasi partilerin üstlenmiş oldukları misyon ve vizyondur. Sahip oldukları parti programının toplumsal sorunların çözümü konusunda ne kadar başarılı olduğu veya siyasi partilerin seçim stratejilerinin belirlenmesinde toplumsal sorunların çözümüne ilişkin ne kadar vaatlerde bulunulacağı, önceki seçimlerde verilen vaatlerin ne kadarlık bir kısmının gerçekleştirildiği, seçim stratejileri kapsamında hangi kitlelere nasıl etki edileceği veya partiye kırgın olan kesimlerin oylarının bu süreçte nasıl geri kazanılacağının belirlenmesi de önemlidir.

O önemli, bu önemli, şu önemli… Yukarıda saymış olduğum başlıklara ekleyebileceğimiz daha o kadar çok şey var ki… Mesela toplumsal yapılanma, medya yönetimi, lider… 
Lider… en son yazımda ‘lider dediğiniz topluma ‘‘umut’’ verebiliyorsa ancak o zaman topluma öncülük edebilir’ diye bir cümle kurmuştum. Bütün bu süreçten bahsederken, bu süreci yönetecek, toplumun sesine kulak verecek, toplumla sürekli iç içe olacak ve alanında uzman bir ekiple toplumun sesi olacak bir liderin seçilmiş olması önemlidir.

Her yazının sonunda olduğu gibi, bütün toparlayacak bir cümle ile yine bu yazıya da son verelim. Düşünen, üreten ve geleceğine en doğru şekilde yön veren bir toplum olmamız temennisiyle…

(Devamı gelecek…)

Görüş ve Önerileriniz için: info@kosovali.org

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.