Kosova'yı Türkçe Okuyun

Ramazan Pitaykaları bugün son kez sofralara bereket getirecek

Ramazan Pitaykaları bugün son kez sofralara bereket getirecek
02 June 2019 - 17:03


On bir ayın sultanı Ramazan’ın sona ermesiyle birlikte Prizren’in geleneksel simgesi olan ‘Ramazan Pitaykası’ bugün son kez sofralara bereket getirecek.Ramazan ayının son gününden bir gün önce Prizren’de fırınlar, bugün son kez pitayka pişirecek. Ramazan’ın son gününde ise kandil simitleri raflarda yerini alacak.

Şehrin bir yarısının “pitayka” diğer yarısının ise “pitalka” dediği bu geleneksel pidesi, sadece ramazanlara özel hazırlanıyor.Prizren’de asırlık Ramazan geleneği: ‘Yumurtalı Pitayka’


Evdeki elektrikli fırınlarda yapılması zor olan bu pideler, sadece mahallelerdeki taş fırınlarda yapılıyor. Akşam iftar sofralarına bu pideden yapmak isteyen vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren evlerinde hazırladıkları harcı fırına götürerek sıraya giriyor. 

Akşam iftara yakın bir zamanda fırına giden vatandaşlar, ‘yumurtalı pitayka’larının taş fırında pişmesini bekliyor. Fırınlar, vatandaşlarla doluyor. Fırıncının kendi açtığı hamurun üzerine dökülen malzeme 15 dakikalık bir zamanda pişiyor. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.