Kosova'yı Türkçe Okuyun

Simitçi : “Prizren’in çok kültürlü olması bir avantajdır”

Simitçi : “Prizren’in çok kültürlü olması bir avantajdır”
07 October 2017 - 20:25

Kosova Demokratik Türk Partisi’nden Prizren Belediye Meclis üye adayı Ertan Simitçi ile özel röportaj.

1 –  2017 Yerel Seçimlerinde halkın karşısına Belediye Meclis üyesi adayı olarak çıktınız. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Ertan Simitçi, Mayıs 2015 yılından beri KDTP Prizren Şubesi sekreteri ve hâlihazırda Prizren Belediyesi Ekonomi ve Maliye müdürü olarak görev almaktayım. Haziran’da düzenlenen Milletvekili seçimlerinde KDTP sıralarından milletvekili adayı olarak halkımızın karşısındaydık.

2 – Bildiğiniz üzere Kosova’da çok sayıda siyasi oluşum var ve tabi bunların hepsinin birbirinden farklı siyasi proğramları var. Siz Kosova Demokratik Türk Partisinden aday oldunuz, hem parti politikalarınız hem de okurlarımızın sizi daha iyi tanıyabilmesi adına neden KDTP?

Bildiğiniz üzere KDTP 2000 yılından beri özellikle de Prizren Belediyesinde her yönetim söz sahibi olmuş bir partidir. Halkın taleplerini, ihtiyaçlarını ve belediyedeki sorunları en iyi tespit etmiş ve çözüm üretmeye çalışmış bir kurumdur. 2015 yılında yapılan Parti içi seçimlerde göreve geldiğimizde biz hep şunu söyledik:. Bizim ana programımız ve öncellikli hedefimiz, tabiki de Türk toplumunun her alanda kalkınması ve gelişmesidir. Diğer yandan hizmet anlayışımız ise, her kesime ve herkese koşulsuz ve şartsız hizmet etmek olacaktır. Çok şükür bugün de belediyemizde iki müdür ve iki meclis üyesi ile yüzlerce vatandaşımıza hizmet etmeye özen gösterdik. Önümüzdeki dönemde inşallah temsiliyet sayımızın da artması ile daha da güçlü olacağız.

3 – Peki seçimleri kazanırsanız Belediye Meclisinde nasıl bir temsil gerçekleştireceksiniz?

Belediyedeki bürokratik sorunları, vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve Türk halkının taleplerini iyi tespit ettiğimiz için, ilk etapta bu konuların minimum seviyeye getirilmesi, akabinde bazı yasal yönetmeliklerin değiştirilmesi, bütçe planlamasında kasabamızın çıkarlarını korumak ve bütçenin eşit şekilde dağılımı, Türk kamu memurlarının yerine tekrardan Türk memurun işe alınması gibi konular öncelikli çalışmalarımız olacaktır. Bu konuda vatandaşlarımız bize güvenebilir.

4 – Sizce şehir yönetimimizin ağırlıklı önem vermesi gereken 3 konu nedir ve bu konularla ilgili sizin düşüncelerinizi, çözüm önerilerinizi öğrenebilir miyiz?

Tabi ki. Hepimizin iyi bildiği gibi, ‘işsizlik’ en önemli konu.  Ancak bunu kısa vadede çözmek çok zordur. Bu nedenle 5 yıllık bir Ekonomik Kalkınma Planının derhal hazırlanması ve yürürlüğe girmesi gerekmektedir.  Diğer yandan sanayi bölgesinin hayata geçirilmesi istihdamın artması için önemli bir unsur teşkil etmektedir. İkinci konu ise: Şehirleşme ve belediyenin imar planlaması. Bu konuda maalesef belediye tarafından gerekli önlemler alınmadı. Son zamanlarda kaçak yapıların sayısının artması ve yüksek binaların inşaatı şehrimizin tarihi dokusunu ve vatandaşlarımızın yaşam koşullarını zedelemektedir. Bu gelişmeler sonucunda kasabamızın altyapısının yetersiz olduğundan dolayı içme suyu, elektrik, kanalizasyon gibi önemli sorunları getirmektedir. Bunun için Belediyemiz öncelikli olarak bu alanlarda yasal tedbirler alarak vatandaşlarımıza daha güzel bir yaşam alanı sağlamalıdır. Üçüncü konu ise, belediyemizin idari çalışmaları. Bildiğiniz üzere vatandaşlarımız, belediye hizmetlerinden doğrudan faydalanmaktadır. Bu ister  idari çalışmalar olsun, ister sağlık hizmetleri veya eğitim hizmet olsun. Bu konuda, öncelikle bürokratik sorunların ortadan kaldırılması, hizmetin hızlı sunulması, vatandaş ile belediye memurunun iletişim ortamının sağlanması, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının olması gerekmektedir. Çünkü vatandaşlarımızın çoğu belediyenin ilgili makamlarına yaklaşmaya bile çekinmektedir.

5 – Bildiğiniz üzere Prizren Kosova’nın kültür başkenti olma özelliği taşıyor, aynı zamanda Kosova’daki çok uluslu halkların beraber yaşadığı, farklı kültürlerin, farklı dillerin harmanlandığı bir şehir. Bütün bu faktörleri Prizren’in zenginliği olarak düşündüğümüzde belediye meclisinde bu hususlarla ilgili çalışmalarda nasıl bir tutum sergileyeceksiniz?

Biz KDTP olarak zaten bugüne kadar tüm topluluklara, kültürlere ve tüm vatandaşlarımıza eşit mesafede olduk. Hiç kimseye nerelisin, kime oy verdin diye sormadık. Sormayız da! Sadece bize gelen vatandaşa nasıl yardımcı olabiliriz diye çaba sarf ettik. Prizren’in çok kültürlü olması bizim avantajımızdır aslında. Biz siyasetçiler olarak bunu değerlendirerek, tüm bölgeye ve dünyaya örnek şehir olduğumuzu kanıtlamamız lazım. Bu vesile ile Prizren meclisinde ne kadar farklı topluluktan temsilcimiz olursa bizler için olumlu olacaktır. Zaten belediye tüzüğü ve yerel yönetimler yasası çoğunlukta olmayan topluluklara temsil hakkı tanımış. Şundan herkesin bilmesini isterim ki, Allahın izni ile 22 Ekimden sonra KDTP temsilcileri olarak, tüm meclis üyeleri ve diğer toplulukların temsilcileri ile ilişkilerimiz üst düzeyde olacak ve inşallah güzel gelişmelere imza atacağız.

6 – Son olarak öncelikle yaklaşan yerel seçimlerde size kolaylıklar dileriz. Sayfamız aracılığıyla okurlarımıza, 22 Ekim 2017 Yerel Seçimlerinde Prizren belediye meclis üyesi adayı olarak ne söylemek istersiniz?

Öncelikle bu fırsatı bana sunduğunuz için ben teşekkür ederim. KDTP Prizren Şubesi olarak, Belediye Başkan Adayı sn. Sencar Karamuço ve Belediye Meclis adayları ile birlikte elimizden gelenin en iyisi yapmaya çalışıyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Almış olduğumuz sorumluluğun bilincindeyiz. Allahın izni ile 22 Ekimde 22 numarada, KDTP olarak halkımızın desteğini de alarak, Prizren Belediyesinde temsiliyetimizin artmasına hepimiz vesile oluruz.

Bu süreçte Partimize hizmet eden ve katkı sunan tüm temsilcilerimize ve organlarımıza da teşekkür etmek gerekir! En zor dönemde Partimizi kucaklayan halkımızı da unutmamak gerekir. Belediyede söz sahibi olabilmek için, seçmenimizden beklentimiz ve arzumuz, her iki listede 22 numarayı destekleyerek, bizlere güvenmeleridir. Çünkü 17 yıldır kasabamızın çıkarlarını ve menfaatlerini koruyan tek parti KDTP’dir.  Tüm vatandaşlarımızı 22 Ekim’de sandığa giderek oy kullanmalarını temenni eder, 22 Ekim yerel seçimlerinin önce ülkemize, sonra da toplumumuz ve belediyemize hayırlı olmasını dilerim.

Bu vesile ile KOSOVALI ekibinin bugüne kadar yapmış olduğu tüm çalışmaları takdirle karşıladığımı ifade eder, bundan sonra da başarılı çalışmalara imza atmaya devam edeceğinizi umut eder, kamuoyunu bilgilendirme adına yapmış olduğunuz bu tür çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Görüş ve Önerileriniz: info@kosovali.org

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.