Kosova'yı Türkçe Okuyun

Sırpların Yıktığı Alaca Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Sırpların Yıktığı Alaca Camii Yeniden İbadete Açılıyor
03 May 2019 - 23:39

Bosna’daki savaşta temellerine kadar yıkılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle yeniden inşası tamamlanan tarihi Alaca Cami yarın düzenlenecek törenle ibadete açılacak

Bosna Hersek’in doğusundaki Foça şehrinde, Mimar Sinan’ın yakın çalışma arkadaşı olan Hasan Nezir tarafından 1549’da inşa edilen ve “Bosna’nın İncisi” olarak da nitelendirilen caminin açılışı için hazırlıklar tamamlandı. Cami Osmanlı mimarisinde yapılan ilk camilerdendi.

Caminin tarihçesi

Bosna Hersek’teki klasik Osmanlı mimarisi ile yapılan ilk camilerden olan Alaca Cami, Bosna’daki savaşın başladığı 1992 yılında Sırplar tarafından dinamitlenerek temellerine kadar yıkıldı.

Caminin taşları bugünkü yerinden yüzlerce metre uzakta iki farklı noktada gömülü olarak bulundu. Caminin yıkılması ve tüm kalıntılarının kasten saklanması, Sırpların bölgedeki Müslüman izlerini tamamen silmeye çalıştığının en büyük göstergelerinden biri kabul ediliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle Alaca Cami’nin yeniden inşasına 2014 yılında başlandı.

Bu arada, savaşa kadar Foça’da 12 cami varken, bunların tamamı savaş yıllarında Sırplar tarafından yıkıldı. Alaca Cami’nin yanı sıra bugüne kadar Atik Ali Paşa ve Hünkar camileri de yeniden inşa edilip ibadete açıldı.

Sarayevo’lu gazeteci Emine ŞeçeroviçKaşli sosyal medyada camii ile ile ilgili yaptığı paylaşımda Alaca Camii’nin tarihçesinden bahsetti.

ŞeçeroviçKaşli caminin bombalarla degil, caminin içine patlayıcılar yerleştirilerek yıkıldığını belirtti. Aynı zamanda milli anıt olan bu caminin kalıntıları daha sonra iki farklı bölgede bulunmuştu. Bir tanesinin altında Foça’da katledilenlerin gömüldüğü toplu mezara ulaşılmıştı.

AA / Dünya Bülteni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.