Kosova'yı Türkçe Okuyun

“Siz İzledikçe Biz Var Olmaya Devam Edeceğiz”

“Siz İzledikçe Biz Var Olmaya Devam Edeceğiz”
06 January 2019 - 13:07

”Herkesin Bildiği Sırlar” adlı tiyatro oyunu ile tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanan tiyatro oyuncuları Erkin Halçe ve Sonay Buş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Şimdi bu röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz…

Yeni bir oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Bize biraz sahneleyeceğiniz tiyatro oyunundan bahseder misiniz?  ‘Herkesin Bildiği Sırlar’ nedir?

“Herkesin Bildiği Sırlar” kadın-erkek ilişkileri üzerine yazılmış, herkesin en az bir kez yaşadığı anlarla süslenmiş, Evli çiftlerin hayatlarında yaşadığı kaosu cesur sahnelerle izleyene aktaran Kavgalar, arbadeler, tartışmalar, sataşmalar, küfürler, ortaya dökülen gizli sırlar. Yavuz Özkan’ın kaleminden kağıda dökülen tiyatro oyunu, yine Yavuz Özkan’ın yazıp yönettiği 1989 yapımı, Sezen Aksu ve Ferhan Şensoy’un oynadığı “Büyük Yalnızlık” filminden uyarlanmıştır.  Açıkçası “Herkesin Bildiği Sırlar”, herkesin bildiği ama konuşmaya çekindiği sırlarla dolu.

Bu oyunda aslında herkesin başına gelen veya gelebilecek olaylar ve önyargılar üzerine güzel bir oyun sahneleyeceksiniz. Bu oyunun izleyicilerde nasıl bir etki bırakacağını düşünüyorsunuz?
Herkes kendinden bir parça, bir an, bir hatıra bulacak. Dolayısıyla evli ve ya nişanlı olan her çiftin bu oyunu izlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Oyundan çıkan herkes kendine göre kadını ya da erkeği haklı bulacak. Kendine göre yargılarda bulunacak. Seyircinin derinden etkileneceği düşünüyoruz. Açıkçası biz metni ilk okuduğumuzda çok etkilenmiş ve ilk adımlarımızı heyecanla atmıştık.

Bildiğiniz üzere, Kosova Türk tiyatrosu maalesef maddi imkansızlıklar ve çeşitli zorluklar  nedeniyle çok fazla oyunu sahneleyemiyor. Kosova Türk tiyatrosu hakkında okurlarımıza neler söylemek istersiniz ?  

Kosovalı Türk Tiyatrocuları olarak her ne kadar zorluklar çeksek de işimizi en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. İmkanlarımızı maksimum derecede zorlayarak seyirciyle buluşmaya ve sanatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Seyircimizden ve büyüklerimizden desteklerini esirgememelerini bekliyoruz. Unutmayalım tiyatro seyirciyle yaşar. Sizler izledikçe var olmaya devam edeceğiz.

Gelecekte sizleri yeni projelerle de sahnede görmek istiyoruz. Şimdiden halihazırda geleceğe dair sahnelemeyi planladığınız oyunlar var mı?

 

Geleceğe dair planlarımız var elbet. Bize gerekli olan desteği bulduğumuz ve imkanlarımızı zorladığımız sürece sahnede yer almaya devam edeceğiz. Şimdilik oyunlarımız sürpriz. En kısa zamanda onları da sizlerle buluşturacağız. Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür eder ve sizin de “Kosovalı” olarak başarılarınızın devamını dileriz.

“Herkesin Bildiği Sırlar” adlı tiyatro oyunu, 7-9-11 Ocak’ta Prizren Kültür evinde tiyatro severler ile buluşacak.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.