Kosova'yı Türkçe Okuyun

Türk askeri Kosova’da geleneksel iftar çadırını kurdu

Türk askeri Kosova’da geleneksel iftar çadırını kurdu
11 May 2019 - 2:18

Kosova’da KFOR barış gücü bünyesi altında 1999 yılından bu yana görev yapan Türk askeri, 20 yıldır gelenek haline getirdiği ifar çadırını bu yıl da Kosova genelinde kuruyor.

Enis TABAK / DHA / kosovali.org

Kosova genelinde Ramazan ayı boyunca değişik şehirlerde iftar çadırını kuracak olan Türk askeri, Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehrinde ilk iftar yemeğini verdi. Prizren’in Şadırvan merkezinde iftar veren Mehmetçiğin ilk iftar yemeğin Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, KDTP Milletvekili Fikrim Damka, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Numan Baş ile 300 davetli katıldı.

İftar yemeğine katılan KDTP Milletvekili Fikrim Damka DHA mikrofonuna yaptığı açıklamada, Türk askerininin 20 yıldır geleneksel olarak kurduğu iftar çadırının bu yıl da devam ettiğini ve Kosova’da ilk iftar çadırı geleneğinin Türk askerleri tarafından başlatıldığının altını çizdi. Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Denreği Tasavvuf Müziği Kolu üyelerinin söyledikleri ilahilerle ezanın okunmasını bekleyen Kosovalılar, Türk askerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne iftar çadırı kurmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Ezanın okunması ve top atışının ardından Türk askeri Kosovalılarla birlikte iftarını açtı. Mehmetçiğin verdiği iftar menüsünde; Paça çorbası, pilav, Balkanalrın meşhur pleskavicası (köfte), salata ve tatlı olarak trileçe ikram edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.