Kosova'yı Türkçe Okuyun

Türkiye mezunları iftar programında bir araya geldi

Türkiye mezunları iftar programında bir araya geldi
26 May 2019 - 2:59

Kosova’da faal olan Türkiye Mezunları Birliği – TÜMEB, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar’nın (YTB) desteğiyle Türkiye’nin değişik şehirlerindeki farklı üniversitelerden mezun olan Kosovalı öğrencilere iftar yemeği düzenledi.

Enis TABAK / kosovali.org

Türkiye’nin değişik şehirlerindeki farklı üniversitelerden mezun olduktan sonra ülkeleri Kosova’ya dönen Türk, Arnavut ve Boşnak asıllı gençleri tek çatı altında toplamak maksadıyla 2018 yılında kurulan Türkiye Mezunları Birliği – TÜMEB, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar’nın (YTB) desteğiyle 150 mezuna iftar yemeği verdi.

Kosova’nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’deki iftar yemeğine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, T.C Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, T.C Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, KDTP Milletvekilleri ile çok sayıda davetli katıldı. İftar yemeği maksadıyla Kosova’ya gelen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, başkent Priştine’de Kosova Başbakan Yardımcısı Dardan Gaşi ile bir araya geldi. Gaşi ile gerçekleştirdiği görüşme ardından Priştine’deki Yunus Emre Enstitüsüne geçen Eren, Türkiye’de eğitim görmek isteyen Kosovalı öğrencilere yönelik gerçekleştirilen mülakata katıldı. Daha sonra Prizren’e geçen Eren, ziyaretleri kapsamında Kosova’nın tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP genel merkezini ziyaret etti. KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar tarafından karşılanan Eren’e, KDTP’nin çalışmaları hakında bilgi verildi. Resmi temasları ardından 150 Türk, Arnavut ve Boşnak asıllı mezunun katıldığı iftar yemeğine geçen Eren, burada Türkiye’de eğitim görmüş gençlerle birlikte iftarını açtı. SES Mahir Yağcılar Kosova Kamu Yönetimi Bakanı: Geceye katılan KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etti. Yağcılar: ‘Mezun olan öğrencilerin devletlerine dönmeleri ve aynı zamanda hem Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde rol oynamkla beraber devletler toplumlar halklar arasında da dostluğu pekinleştirmketedir’ dedi. Hep birlikte açılan iftarın ardından yapılan dua sonrası konuşma yapan Eren, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Kosova halkının yanında olacağını vurguladı. Gece toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.