Kosova'yı Türkçe Okuyun

Üsküp’te Balkan Gençlik Okulunun kapanış programı yapıldı

Üsküp’te Balkan Gençlik Okulunun kapanış programı yapıldı
30 June 2019 - 0:19

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Balkan Gençlik Okulu 2019’un kapanış programını bugün Üsküp’te gerçekleştirdi.

Double Tree by Hilton Hotel’de yapılan törene TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Kültür Bakanı Dr. Hüsni İsmaili, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İBU Mütevelli Heyeti Başkanı Aydoğan Ademoski, TBMM milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, siyaset ve iş dünyasının temsilcileri, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Balkanların eski çağlardan bu yana dünya tarihinin kalbi olan bir bölge olduğunu söyledi.

Şentop, “Eğer bu bölgede barış hakim olmuşsa Avrupa’da da bütün dünyada da gerçekten barış hakim olmuştur. Ama ne zaman bu böglede çatışmalar meydana gelmişse o zaman önce Avrupa’da daha sonra bütün dünyada sıkıntılar, çatışmalar ortaya çıkmış. Balkanların tarihini okumak, Avrupa ve dünya tarihi için bize bir fikir verebilir. Bu bakımdan bu bölgede barışı hakim kılmanın yolu özellikle de genç kuşakların birbirini anlayarak birbiriyle barış içerisinde saygı duyarak yaşayabilmesi önemli. Bunu sağlamak için de irtibatı, tanışmayı konuşmayı sağlamak lazım. Bu faaliyet bunu sağlamak için çok önemli bir faaliyet” dedi.

Kendisinin de Balkanların bir çocuğu olduğunu hatırlatan Şentop, “Bu tür programların barışa katkı sunacağını düşünüyorum. Osmanlı döneminde bu coğrafyada insanlar yaklaşık 400 yıla yakın birlikte komşu olarak yaşadılar. Birbirlerinin inançlarına, değerlerine saygı göstererek yaşadılar. Bunun hem bu coğrafyaya hem de bütün dünyaya genişleterek önümüzdeki yüzyıllarda yaşatma mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Şentop sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dünyada inançlar, ideolojiler arasında çatışmalara gerek yok. İnsanlar konuşarak, müzakere ederek, birbirlerini ikna ederek aslında bu inançlar, ideolojiler, hayat tarzları bir arada yaşayabilir, yaşatabilir. Bizim inancımızda da insanların inançlarından dolayı ibadetlerini yerine getirip getirmesinden dolayı bu dünyada cezalandırılması söz konusu değildir. Bu farklı inançların, kültürlerin bir arada barış içinde yaşayabildiği bir dünyayı tesis etmek esasen sizin omuzlarınızdaki bir vazife.”

T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, YTB’nin eğitim alanındaki çalışmalarının önemine değindi. Büyükelçi Kara, “Kuzey Makedonya’ya özen ve hassasiyetle yaklaşan YTB’nin ileriki dönemlerde başarılı projeleri hayata geçirerek dost ve kardeş ülke Kuzey Makedonya’nın eğitim seviyesine katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Öğrencilerin ülkeleri ile Türkiye arasındaki gönüllü elçileri olduğunu kaydeden Büyükelçi Kara, “Sizlerin birikimlerini kazanıma dönüştürerek, gelecekte imza atacağınız başarılı işler ikili ilişkilerimize yeni boyutlar katacaktır” ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanı Dr. Hüsni İsmaili, YTB’nin himayesinde yapılan proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmanın önemli bir yeri olduğunu kaydetti. İsmaili, “projeyle Balkan ülkelerindeki başarılı ve yetenekli gençlerin manevi ve entelektüel gelişmelerine katkı sunarak bölgedeki benzer nitelikteki gençleri bir arada bulunmalarını sağlayarak toplumsal bir dinamik oluşturacağı kesindir” diye konuştu.

Oğlunun da Türkiye’de okuduğunu ve YTB burslusu olduğunu belirten İsmaili, projenin Balkanların geleceğinin huzuru ve istikrarına katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek sözlerini noktaladı.

“Balkan Gençlik Okulu Vizyon Projelerimizden Biri”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, Balkan Gençlik Okulunun YTB’nin vizyon projelerinden biri olduğunu vurguladı.

Ortak bir gelecek kurulması için ortak sorunlara ortak çözümler sunulması gerektiğini altını çizen Eren, “Balkanlar gibi tarihi ve kültürel geçmişimizin olduğu, siyasi olarak maalesef halen hassas bir yapıya sahip coğrafyada Balkan gençleri arasında zihni sürekliliği nasıl sağlayabileceğimizi düşündük. Bu projeyi 8 farklı ülkede hayata geçirdik” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, öğrenci kardeşlerinin bireysel akademik yeteneklerinin geliştirilmesi, Balkanlar gibi hassas bir coğrafyanın gençleri arasında zihni bir sürekliliği sağlama ve bunun sonucunda Türkiye ile söz konusu ülkeler arasında ilişkilerin gelişmesini amaçladıklarını söyledi.

Balkan Gençlik Okulunu bundan sonra da devam ettireceklerini kaydeden Eren, YTB olarak dünyanın 150 ülkesinden 16 bin öğrenciye burs verdiklerini, bunlardan 2 bin 500’ünün Balkan ülkelerinden olduğunu hatırlattı. Eren, şu an Balkan ülkelerinin 11 bin öğrencinin eğitim aldığının ve 1992 yılından bu yana 20 bin Balkanlı öğrencinin eğitim aldığını sözlerine ekledi.

Eren, “Balkan Gençlik Okulu inşallah Türkiye ile Balkanların ilişkisinin gelişmesine katkı sağlayacak. Biz bu programı yaparken hiçbir etnik, mezhebi, dini ayrım gözetmedik. Elimizin ulaştığı tüm genç kardeşlerimize bu hizmeti götürmeye çalıştık. Bu etkinliği önümüzdeki yıllarda inşallah daha verimli bir şekilde devam ettiririz” diyerek sözlerini noktaladı.

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin ve Fettah Efendi Derneği Başkanı Sevba Abdula da katılımcıları selamladı.

Programın sonunda en başarılı öğrencilere hediyeler takdim edilirken toplu fotoğraf çekimi de yapıldı.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan’da 10 farklı sivil toplum teşkilatıyla gerçekleştirilen Balkan Gençlik Okulu, 8 ülkeden 500 lise, lisans ve lisans üstü öğrenci tarihten edebiyata, kültürden sanata, siyasetten felsefeye kadar birçok alanda eğitim aldı. Eğitim programına katılan öğrenciler Türkiye’yi de gezme fırsatı buldu. (YeniBalkan)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.