Kosova'yı Türkçe Okuyun

YÖK Bursları başvuruları başlıyor

YÖK Bursları  başvuruları başlıyor
28 June 2019 - 15:43

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ile Kosova Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Anlaşmasının Uygulama Protokolü uyarınca, belli sayıda öğrenciye, YÖK tarafından Türkiye’deki devlet yükseköğretim kurumlarında lisans eğitimi almaları için burs sağlanan YÖK bursları programı başvuruları ile ilgili beklenen açıklama bugün T.C. Priştine Büyükelçiliği tarafından yapıldı.

Programa, 12 yıllık ilk ve orta öğrenimlerini Kosova Cumhuriyeti’nde eğitim veren devlet okullarında tamamlayan ve Kosova Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. İlk etapta istenilen kriterleri tamamlayan öğrenciler mülakata davet edilecek. Mülakatta başarılı olan öğrenciler burs alma hakkına sahip olacak.

Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler 1-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’ne giderek başvuruda bulunabilecek.

YÖK Bursları başvuru şartları ile ilgili T.C. Priştine Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada; burs programına başvuruda bulunacak aday öğrencilerin aşağıdaki şartlara sahip olmaları istenmektedir:

1.Kosova Cumhuriyeti’nde 12 yıllık eğitim veren devlet okullarından mezun olan Kosova Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerden aşağıdaki şartları taşıyanlar bursa başvurabilir:
a.Kosova makamlarınca düzenlenen Olgunluk Sınavı’nı başarıyla geçmiş olmak,
b.Kosova’da 12 yıllık eğitim başarı notu ortalaması 5 üzerinden en az 4,50 ve üzeri olmak,
c.YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenecek yöntem ile Seçici Kurul tarafından yapılan seçimde başarılı olmak.

YÖK Bursları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Tıklayınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.